Bourns Inc. CR0603-FX-3743ELF
CR0603-FX-3743ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3743ELF
Brief Description
RES SMD 374K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3743ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3743ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3743ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3743ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3743ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)