Bourns Inc. CR0603-FX-3903ELF
CR0603-FX-3903ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3903ELF
Brief Description
RES SMD 390K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3903ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3903ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3903ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3903ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3903ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-3903ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-3903ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-3903ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-3903ELF
IC CONV R/D MONO VAR RES 44PLCC datasheet.pdf
TRANS NPN 8V 250MA SOT223 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1A TO-92 datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX9860 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SSD 8GB 2.5" SATA II SLC IND datasheet.pdf