Bourns Inc. CR0603-FX-4120ELF
CR0603-FX-4120ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-4120ELF
Brief Description
RES SMD 412 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-4120ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-4120ELF
QUANTITY
CR0603-FX-4120ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-4120ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-4120ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-4120ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-4120ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-4120ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-4120ELF
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 243V 2.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 50KHZ RRO 8WLCSP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 6SOT datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO204AC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 1.25KW NI-1230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 7813K 4SMD datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf