Bourns Inc. CR0603-FX-41R2ELF
CR0603-FX-41R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-41R2ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-41R2ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-41R2ELF
QUANTITY
CR0603-FX-41R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-41R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-41R2ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-41R2ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-41R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-41R2ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-41R2ELF
IC FPGA 166 I/O 240HQFP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
IGBT MOD 7PAC 1200V 50A NF SER datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 26POS .100 15AU datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 3.6A 34.8 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED 18MM GREEN 120V TAB PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf