Bourns Inc. CR0603-FX-43R0ELF
CR0603-FX-43R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-43R0ELF
Brief Description
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-43R0ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-43R0ELF
QUANTITY
CR0603-FX-43R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-43R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-43R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-43R0ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-43R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-43R0ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-43R0ELF
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 9.83MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SSR GNA5 25A/240VAC AC IN 1/4"QC datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 800VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 16POS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 350VAC 4SMD datasheet.pdf
RES 182 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO220F datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf