Bourns Inc. CR0603-FX-43R2ELF
CR0603-FX-43R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-43R2ELF
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-43R2ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-43R2ELF
QUANTITY
CR0603-FX-43R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-43R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-43R2ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-43R2ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-43R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-43R2ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-43R2ELF
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES 430 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 32768X72 6-7NS 324-BGA datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1410 datasheet.pdf
XBEE PRO MODULE datasheet.pdf
DIN RAIL ADAPTER FOR DIGI DISP datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 4.4UH N95 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf