Bourns Inc. CR0603-FX-4701ELF
CR0603-FX-4701ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-4701ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-4701ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-4701ELF
QUANTITY
CR0603-FX-4701ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-4701ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-4701ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-4701ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-4701ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-4701ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-4701ELF
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48CBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RSM16-2RT H/V INTERFACE datasheet.pdf
GROMMET 2.250" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CONN EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf