Bourns Inc. CR0603-FX-4872ELF
CR0603-FX-4872ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-4872ELF
Brief Description
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-4872ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-4872ELF
QUANTITY
CR0603-FX-4872ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-4872ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-4872ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-4872ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-4872ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-4872ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-4872ELF
CAP CER 120PF 2KV NP0 2220 datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC USB CTLR ENCORE III 56QFN datasheet.pdf
RES 340K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW OPEN ASSY 25 COL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf