Bourns Inc. CR0603-FX-4993ELF
CR0603-FX-4993ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-4993ELF
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-4993ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-4993ELF
QUANTITY
CR0603-FX-4993ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-4993ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-4993ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-4993ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-4993ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-4993ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-4993ELF
CONN PLUG VERT 96 POS .100 DIN datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR 36MICRO-X datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP 1ST SPEED datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 21MM datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED OR 24V SLDR datasheet.pdf
HEAT SHRINK THICK ADH BLACK datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TDA 304 10A datasheet.pdf