Bourns Inc. CR0603-FX-5112HLF
CR0603-FX-5112HLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-5112HLF
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-5112HLF.pdf
Availability of CR0603-FX-5112HLF
QUANTITY
CR0603-FX-5112HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-5112HLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-5112HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-5112HLF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-5112HLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-5112HLF Details Description
Related parts for CR0603-FX-5112HLF
CONN RECEPT 20POS FMALE SLD GOLD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 180 OHM 0603 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 012 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5A 7.5W 5VDC SMD datasheet.pdf
CONN TAB 22-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 540MA 1.47 OHM datasheet.pdf