Bourns Inc. CR0603-FX-51R1GLF
CR0603-FX-51R1GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-51R1GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-51R1GLF.pdf
Availability of CR0603-FX-51R1GLF
QUANTITY
CR0603-FX-51R1GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-51R1GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-51R1GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-51R1GLF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-51R1GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-51R1GLF Details Description
Related parts for CR0603-FX-51R1GLF
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
EMULATOR PCB ADAPTER 100-QFP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
VARISTOR 1000V 6.5KA DISC 23MM datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC TXRX WAN MULTI-MODE 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE PIN MELF NM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0033UF RADIAL datasheet.pdf