Bourns Inc. CR0603-FX-5362ELF
CR0603-FX-5362ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-5362ELF
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-5362ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-5362ELF
QUANTITY
CR0603-FX-5362ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-5362ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-5362ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-5362ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-5362ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-5362ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-5362ELF
IC OPAMP CFA 200MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf