Bourns Inc. CR0603-FX-5493ELF
CR0603-FX-5493ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-5493ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-5493ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-5493ELF
QUANTITY
CR0603-FX-5493ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-5493ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-5493ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-5493ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-5493ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-5493ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-5493ELF
CONN PIN .062 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
BLADE HEX 5/32" 4.72" datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 5POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 19.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-16 BAR datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
AC-DC MED ADPT 36V 5.555A 200W datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 108MHZ SOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf