Bourns Inc. CR0603-FX-54R9ELF
CR0603-FX-54R9ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-54R9ELF
Brief Description
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-54R9ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-54R9ELF
QUANTITY
CR0603-FX-54R9ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-54R9ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-54R9ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-54R9ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-54R9ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-54R9ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-54R9ELF
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
IGBT 1200V 150A 520W D1 datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.2KV 883A datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 30MA 80 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT datasheet.pdf