Bourns Inc. CR0603-FX-5600HLF
CR0603-FX-5600HLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-5600HLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-5600HLF.pdf
Availability of CR0603-FX-5600HLF
QUANTITY
CR0603-FX-5600HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-5600HLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-5600HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-5600HLF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-5600HLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-5600HLF Details Description
Related parts for CR0603-FX-5600HLF
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" WW datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CBL 22POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL/SPI 2M 16-DFN datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 5% 400 VDC RADIA datasheet.pdf