Bourns Inc. CR0603-FX-5600HLF
CR0603-FX-5600HLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-5600HLF
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-5600HLF.pdf
Availability of CR0603-FX-5600HLF
QUANTITY
CR0603-FX-5600HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-5600HLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-5600HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-5600HLF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-5600HLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-5600HLF Details Description
Related parts for CR0603-FX-5600HLF
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 130 MOHM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.25A 133 MOHM datasheet.pdf
IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 9.13"L X 7.95"W datasheet.pdf
HALF HARNESS SUPPORT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ TO99-8 datasheet.pdf