Bourns Inc. CR0603-FX-59R0ELF
CR0603-FX-59R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-59R0ELF
Brief Description
RES SMD 59 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-59R0ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-59R0ELF
QUANTITY
CR0603-FX-59R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-59R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-59R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-59R0ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-59R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-59R0ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-59R0ELF
CONN RECEPT 12POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 100VDC 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 750W datasheet.pdf
TVS DIODE 20VC 4WLCSP datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
UM4866 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 19POS SILVR SLDR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
470UF 63V 15X30MM 105C 10000H datasheet.pdf