Bourns Inc. CR0603-FX-60R4ELF
CR0603-FX-60R4ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-60R4ELF
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-60R4ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-60R4ELF
QUANTITY
CR0603-FX-60R4ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-60R4ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-60R4ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-60R4ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-60R4ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-60R4ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-60R4ELF
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
25+25 WAY M HORZ 4.5 TAIL W/JS datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf