Bourns Inc. CR0603-FX-6491ELF
CR0603-FX-6491ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-6491ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-6491ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-6491ELF
QUANTITY
CR0603-FX-6491ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-6491ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-6491ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-6491ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-6491ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-6491ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-6491ELF
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN SHROUD 28POS DUAL LATCHED datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD DEMO 71M6515H ENERGY METER datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.71A 236 MOHM datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf