Bourns Inc. CR0603-FX-7500ELF
CR0603-FX-7500ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-7500ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-7500ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-7500ELF
QUANTITY
CR0603-FX-7500ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-7500ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-7500ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-7500ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-7500ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-7500ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-7500ELF
CONN HEADER .100 SNGL R/A 4POS datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 2MBIT 240MQFP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 7-5NS 80QFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 5.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
2.54MM DRSW HDR TH /OCAP datasheet.pdf
RES 64 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf