Bourns Inc. CR0603-FX-7681ELF
CR0603-FX-7681ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-7681ELF
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-7681ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-7681ELF
QUANTITY
CR0603-FX-7681ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-7681ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-7681ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-7681ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-7681ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-7681ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-7681ELF
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR OPN/DRN DFN1410-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
RES 3M OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf