Bourns Inc. CR0603-FX-8202ELF
CR0603-FX-8202ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-8202ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-8202ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-8202ELF
QUANTITY
CR0603-FX-8202ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-8202ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-8202ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-8202ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-8202ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-8202ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-8202ELF
FAN BLOWER CF 122X108MM 115VAC datasheet.pdf
FITTING TEE RACEWAY T170 IVORY datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC2378-16 datasheet.pdf
TERMINAL ZVLA SC ZPS2.5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf