Bourns Inc. CR0603-FX-8251ELF
CR0603-FX-8251ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-8251ELF
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-8251ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-8251ELF
QUANTITY
CR0603-FX-8251ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-8251ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-8251ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-8251ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-8251ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-8251ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-8251ELF
THERMISTOR NTC 10K OHM LEADED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.4PF 50V 0805 datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 64BGA datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC TOUCH CTLR 4WIRE 12DFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 50W datasheet.pdf