Bourns Inc. CR0603-FX-82R0ELF
CR0603-FX-82R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-82R0ELF
Brief Description
RES SMD 82 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-82R0ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-82R0ELF
QUANTITY
CR0603-FX-82R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-82R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-82R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-82R0ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-82R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-82R0ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-82R0ELF
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OSCILLATOR TCXO 38.4MHZ SMD datasheet.pdf
MODULE PLUG-IN PICDEM LCD2 85J90 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 16 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 65VDC datasheet.pdf