Bourns Inc. CR0603-FX-8872ELF
CR0603-FX-8872ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-8872ELF
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-8872ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-8872ELF
QUANTITY
CR0603-FX-8872ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-8872ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-8872ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-8872ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-8872ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-8872ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-8872ELF
MODULE POWER ENTRY FLANGE 2A datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.039 GRAY 100' datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
LED CBI 4MM 4X1 GRN,GRN,GRN,GRN datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT datasheet.pdf