Bourns Inc. CR0603-FX-90R9ELF
CR0603-FX-90R9ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-90R9ELF
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-90R9ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-90R9ELF
QUANTITY
CR0603-FX-90R9ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-90R9ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-90R9ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-90R9ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-90R9ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-90R9ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-90R9ELF
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A datasheet.pdf
CONN HEADER B/A 26POS VERT .100 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf