Bourns Inc. CR0603-FX-9763ELF
CR0603-FX-9763ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-9763ELF
Brief Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-9763ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-9763ELF
QUANTITY
CR0603-FX-9763ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-9763ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-9763ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-9763ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-9763ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-9763ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-9763ELF
RES SMD 215K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
DC-DC CONVRT +/-12V 20W +/-.833A datasheet.pdf
TAPE ADH TRANSFER 3/4"X 60YD datasheet.pdf
TXRX ETH-RS232 900MHZ 1W ANT&PS datasheet.pdf
KIT DEV RCM5400W US/INTERNATIONL datasheet.pdf
IC POT DGTL PB 32TP LN LP 8-SOIC datasheet.pdf
TRAN RF 2GHZ 6.3W OM780-4 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 DUAL datasheet.pdf