Bourns Inc. CR0603-J/-3R0ELF
CR0603-J/-3R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-J/-3R0ELF
Brief Description
RES SMD 3 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-J/-3R0ELF.pdf
Availability of CR0603-J/-3R0ELF
QUANTITY
CR0603-J/-3R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-J/-3R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-J/-3R0ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-J/-3R0ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-J/-3R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-J/-3R0ELF Details Description
Related parts for CR0603-J/-3R0ELF
FIXED IND 300UH 106MA 13.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 54.9OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 400VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONV AC/DC 5W 12V 0.42A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf