Bourns Inc. CR0603-J/-5R1ELF
CR0603-J/-5R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-J/-5R1ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-J/-5R1ELF.pdf
Availability of CR0603-J/-5R1ELF
QUANTITY
CR0603-J/-5R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-J/-5R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-J/-5R1ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)