Bourns Inc. CR0603-J/-9R1ELF
CR0603-J/-9R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-J/-9R1ELF
Brief Description
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-J/-9R1ELF.pdf
Availability of CR0603-J/-9R1ELF
QUANTITY
CR0603-J/-9R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-J/-9R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-J/-9R1ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-J/-9R1ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-J/-9R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-J/-9R1ELF Details Description
Related parts for CR0603-J/-9R1ELF
VARISTOR 24.3V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
60929B130 TERMINATION PUNCH datasheet.pdf
CAP CER 1UF 450V X7T SMD datasheet.pdf
MICRO 25 F 36" RBW .125 MTG datasheet.pdf