Bourns Inc. CR0603-JW-160ELF
CR0603-JW-160ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-160ELF
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-160ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-160ELF
QUANTITY
CR0603-JW-160ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-160ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-160ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-160ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-160ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-160ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-160ELF
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1" X 5YD datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf