Bourns Inc. CR0603-JW-242ELF
CR0603-JW-242ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-242ELF
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-242ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-242ELF
QUANTITY
CR0603-JW-242ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-242ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-242ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-242ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-242ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-242ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-242ELF
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC RS-422 TRANSMIT QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14VQFN datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
1X PCIE CABLE ASSY 7M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf