Bourns Inc. CR0603-JW-270ELF
CR0603-JW-270ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-270ELF
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-270ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-270ELF
QUANTITY
CR0603-JW-270ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-270ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-270ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-270ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-270ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-270ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-270ELF
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOD323 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 28A DIRECTFETL6 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf