Bourns Inc. CR0603-JW-274GLF
CR0603-JW-274GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-274GLF
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-274GLF.pdf
Availability of CR0603-JW-274GLF
QUANTITY
CR0603-JW-274GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-274GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-274GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-274GLF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-274GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-274GLF Details Description
Related parts for CR0603-JW-274GLF
PCB COPPER CLAD POS 3X4.5"1 SIDE datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 7.2V 2000 MAH datasheet.pdf
CABLE HANGER BLACK NYLON 3/8" datasheet.pdf
RES 556K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-SHAPE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
DIGITUS USB 2.0 ACTIVE EXT CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 32POS SKTS datasheet.pdf