Bourns Inc. CR0603-JW-275ELF
CR0603-JW-275ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-275ELF
Brief Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-275ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-275ELF
QUANTITY
CR0603-JW-275ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-275ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-275ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-275ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-275ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-275ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-275ELF
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC AM/FM RECEIVER 44SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LINE DRV CMOS DIF 12CH 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
RES 222 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf