Bourns Inc. CR0603-JW-302ELF
CR0603-JW-302ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-302ELF
Brief Description
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-302ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-302ELF
QUANTITY
CR0603-JW-302ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-302ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-302ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-302ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-302ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-302ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-302ELF
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 36V 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf