Bourns Inc. CR0603-JW-305ELF
CR0603-JW-305ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-305ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-305ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-305ELF
QUANTITY
CR0603-JW-305ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-305ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-305ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-305ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-305ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-305ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-305ELF
IGBT 600V 13A 60W D2PAK datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 16VDC 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf