Bourns Inc. CR0603-JW-305ELF
CR0603-JW-305ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-305ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-305ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-305ELF
QUANTITY
CR0603-JW-305ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-305ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-305ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-305ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-305ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-305ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-305ELF
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 80MHZ 84FBGA datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf