Bourns Inc. CR0603-JW-363ELF
CR0603-JW-363ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-363ELF
Brief Description
RES SMD 36K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-363ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-363ELF
QUANTITY
CR0603-JW-363ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-363ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-363ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package25,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-363ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-363ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-363ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-363ELF
FIXED IND 22UH 232MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 80 POS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
STD PWR TIMER W/BARRIER datasheet.pdf
IC FPGA 244 I/O 388BGA datasheet.pdf
LAPPING FILM 0.3UM DIA 5IN datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 3150MA 120-277 datasheet.pdf