Bourns Inc. CR0603-JW-562ELF
CR0603-JW-562ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-562ELF
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-562ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-562ELF
QUANTITY
CR0603-JW-562ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-562ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-562ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-562ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-562ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-562ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-562ELF
IC REG LDO 2.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 200MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ASSY FRAME 5.08 MM 15POSITIONS datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
11 PIN REV RPLY SCKT FOR DIN datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 15V SOT-89 datasheet.pdf