Bourns Inc. CR0603-JW-562GLF
CR0603-JW-562GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-562GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-562GLF.pdf
Availability of CR0603-JW-562GLF
QUANTITY
CR0603-JW-562GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-562GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-562GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)