Bourns Inc. CR0603-JW-564ELF
CR0603-JW-564ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-564ELF
Brief Description
RES SMD 560K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-564ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-564ELF
QUANTITY
CR0603-JW-564ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-564ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-564ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-564ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-564ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-564ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-564ELF
IC WATCHDOG TIMER SOT23-8 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.094DIA SILVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PREMOFLEX 1.25MM JMPR LGT51 TYPE datasheet.pdf