Bourns Inc. CR0603-JW-750GLF
CR0603-JW-750GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-750GLF
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-750GLF.pdf
Availability of CR0603-JW-750GLF
QUANTITY
CR0603-JW-750GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-750GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-750GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-750GLF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-750GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-750GLF Details Description
Related parts for CR0603-JW-750GLF
LED PANEL RED/GRN SNAP-IN datasheet.pdf
DSUB 9 M CRIMP G50 DUSTCAP datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE AUTO 4A 32VAC/VDC 5PK BOX datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
INSERT FFA.2C.310. FOR 10LV datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf