Bourns Inc. CR0805-FX-1003ELF
CR0805-FX-1003ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1003ELF
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1003ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1003ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1003ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1003ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1003ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCR0805
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1003ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1003ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1003ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1003ELF
FAN IMP MTRZD 225X107MM 115VAC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 9.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SOLDER 63/37 28AWG 1LB datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C AMBER SMD datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf
220UF 35V 10X16 105C RAD datasheet.pdf