Bourns Inc. CR0805-FX-1051ELF
CR0805-FX-1051ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1051ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1051ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1051ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1051ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1051ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1051ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1051ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1051ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1051ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1051ELF
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.77V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ADL5542 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 400MA 240VAC 28VDC datasheet.pdf