Bourns Inc. CR0805-FX-1053ELF
CR0805-FX-1053ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1053ELF
Brief Description
RES SMD 105K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1053ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1053ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1053ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1053ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1053ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1053ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1053ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1053ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1053ELF
MOSFET N-CH 60V 48A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
JACK SCREW HEX SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CBL STR MALE-R/A FEMALE 2POS 3' datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 76MA 9.8 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W DO214AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN 96POS DIN HOOD datasheet.pdf