Bourns Inc. CR0805-FX-1070ELF
CR0805-FX-1070ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1070ELF
Brief Description
RES SMD 107 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1070ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1070ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1070ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1070ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1070ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1070ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1070ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1070ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1070ELF
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 39MH .4A VERT datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 20V 8A TO-PMOD-11 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO24 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 20/22 OLIVE datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6 datasheet.pdf
PWR XFRM FAIRCHILD FAN6755W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 24 OHM 10SIP datasheet.pdf