Bourns Inc. CR0805-FX-1153ELF
CR0805-FX-1153ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1153ELF
Brief Description
RES SMD 115K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1153ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1153ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1153ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1153ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1153ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1153ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1153ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1153ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1153ELF
JUMPER-H9991TR/1853BL/H9991TR 8" datasheet.pdf
STACK MINI BANANA PLUG 12' BLK datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP HSG 2POS datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf