Bourns Inc. CR0805-FX-1180ELF
CR0805-FX-1180ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1180ELF
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1180ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1180ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1180ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1180ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1180ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1180ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1180ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1180ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1180ELF
FIXED IND 2.2MH 690MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER SH 8POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC 3-TO-1 DVI/HDMI SWITCH 64TQFP datasheet.pdf
IC PLL CLK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf