Bourns Inc. CR0805-FX-1181ELF
CR0805-FX-1181ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1181ELF
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1181ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1181ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1181ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1181ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1181ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1181ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1181ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1181ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1181ELF
CONN HEADER 2POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY SSR SCR OUT 125A 480VAC datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HC-P:2XUSB-ARJ45DB9120V datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf